Mărește poza

Superliga, play-off, etapa 10: CFR Cluj - Farul 5-1

18 mai 2024, 23:23

Farul a încheiat sezonul 2023-2024 cu un eșec neașteptat, cel puțin prin diferența de pe tabelă, scor 1-5 . O partidă în care gazdele au fructificat fiecare oportunitate din prima repriză, când au marcat patru goluri, însă trebuie menționat că prima reușită, din penalty, din min.8, a fost repetată de centralul Radu Petrescu, după ce Buzbuchi apărase lovitura executată inițial de Deac... Din acel moment s-a rupt și echilibrul jocului, gazdele mărindu-și apoi considerabil avansul până la pauză. Ganea a redus din diferență în min.65 cu un șut plasat din colțul marginea careului mic, dar scorul final, 5-1, l-a stabilit Otele în min.87 după un contraatac.

CFR Cluj - Farul 5-1 (4-0)

Au marcat: Deac 8 (penalty), Tachtsidis 17, Muhar 23, Bîrligea 38, Otele 88 / Ganea 65

Cartonașe galbene: L. Munteanu 48

Au evoluat - CFR Cluj (antrenor Dan Petrescu): Sava - Mogoș (89 Manea), Boben, Kresic, Camora - Tachtsidis (84 Avounou), Keita (89 Ilie), Muhar - Deac (89 Fica), Bîrligea (76 Godly), Otele. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean - Manea, Abeid, Ilie, Ajeti, Aussi, Fica, Avounou, Kaddouri, Serebe, Godly.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, M.Popescu, Gustavo, Ganea (75 Doicaru) - Vînă (46 Casap), Queiros, Grameni (67 N.Popescu) - Grigoryan (46 Rivaldinho), L.Munteanu, Andronache (67 Dănuleasă). Rezerve: Mușat - Dussaut, Cercel, Boli, Nedelcu, Banu, Deaconu.

Au arbitrat: Radu Petrescu (București) - Mircea Grigoriu (București) și Radu Ghinguleac (București).  Arbitru rezervă: Bogdan Dumitrache (București)

Arbitru VAR: Istvan Kovacs (Carei - Satu Mare)

Arbitru AVAR: Andrei Florin (Tg. Mureș)

Observator arbitri: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea)

Observator joc: Paul Mincu (București)