Mărește poza

Superliga, etapa 4: Farul - Iași 2-0

3 august 2024, 23:25

Alb-albaștrii au obținut prima victorie din acest sezon, 2-0 cu Politehnica Iași, după un meci care din cauza condițiilor meteorologice și a unor probleme cu nocturna s-a prelungit cu mai bine de 30 de minute.

Farul a fost însă echipa mai bună, și-a creat multe ocazii importante, dar a fructificat numai două dintre acestea, ambele în prima repriză. Un succes în urma căruia "marinarii" saltă câteva poziții în clasament și privesc cu mai multă încredere meciul următor cu FCSB.

Farul - Politehnica Iași 2-0 (2-0)

Au marcat: Rivaldinho 33, Iancu 45+10

Cartonașe galbene: Gustavo 26, Dican 78 / Todoroski 45+10, Ispas 55

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - M.Popescu, Bălașa, Gustavo (56 Sîrbu), Ganea - Vînă, Nedelcu (56 Dican), Grameni - Iancu (76 Dănuleasă), Rivaldinho (76 Doicaru), Grigoryan (61 Radaslavescu). Rezerve: Ducan - Grosu, Queiros, Casap, N.Popescu, A.Ciobanu, Stoian.

Poli Iași (antrenor Tony da Silva): Collado - Todoroski, F.Ilie, Samayoa, Ispas (75 Atanaskoski) - A.Roman (75 Miskovic), Bordeianu - Tailson (75 Harrison), Gouet, V.Gheorghe (46 Kamberi) - Gheorghiță (46 Stefanovici). Rezerve: Niga - Soares, Da Silva, Itu, D.Ciobanu, Tănasă, L.Mihai.

Au arbitrat: Horia Mladinovici (București) - Radu Ghinguleac (București) și Daniel Mitruți (Craiova). Arbitru rezervă: George Găman (Craiova)

Arbitru VAR: Andrei Antonie (București)

Arbitru AVAR: Andrei Moroiță (Ploiești)

Observator arbitri: Florin Hîncu (Brașov)

Observator joc: Aurel Brașoveanu (Galați)