Mărește poza

Conference League, play-off, manșa 1: Farul - HJK Helsinki 2-1

24 august 2023, 21:53

Farul a continuat evoluțiile foarte bune în cupele europene și în partida cu HJK Helsinki, din play-off-ul Conference League, 2-1, succes care îi oferă prima șansă la calificarea în grupele competiției. Un meci în care formația noastră a fost condusă cu 1-0 după golul lui Toivio, din min.46, dar în care din nou a reușit să revină pe tabelă după o repriză secundă excelentă. Intrarea lui Louis Munteanu și Mihai Popescu a revitalizat întregul joc al Farului. Rivaldinho a restabilit egalitatea în min. 59 iar apoi M. Popescu a adus victoria cu o reluare din colțul careului mic. Farul este la numai 90 de minute de o nouă performanță istorică, un nou rezultat pozitiv asigurând accesul în grupe.

Farul - HJK Helsinki 2-1 (0-0)

Au marcat: Rivaldinho 59, M. Popescu 82 / Sîrbu 46 (autogol)

Cartonașe galbene: Larie 35, L. Munteanu 69 / Hostikka 46

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu (58 Dussaut), Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu (81 M. Popescu), Băluță - Mazilu (58 L. Munteanu), Rivaldinho (81 Andronache), Budescu. Rezerve: Buzbuchi - Queiros, Vînă, Vianna, Carnat, Grameni, Gustavo, Sali.

Helsinki (antrenor Toni Korkeakunnas): Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme (46 De Graca) - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Keskinen. Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Riski, Bande, Polusanya, Tanaka, Hetemai.

Au arbitrat: Philip Farrugia - Alan Camilleri și Roberto Vella (toți din Malta). Arbitru rezervă: Ishmael Barbara

Arbitru VAR: Michael Fabbri (Italia)

Asistent VAR: Daniele Paterna (Italia)

Observator arbitri: Georgios Bikas (Grecia)

Observator joc: Haris Gvozden (Bosnia)