Mărește poza

Cifre interesante la meciul FC Viitorul - Juventus

21 septembrie 2017, 17:02
Meciul 100 în Liga I pentru Victor Rîmniceanu

Contra lui Juventus București, goalkeeper-ul campioanei, Victor Rîmniceanu, a bifat meciul cu numărul 100 pe prima scenă fotbalistică a țării. Sosit la Viitorul în vara anului 2015, Rîmniceanu a adunat până acum în tricoul constănțenilor 54 din cele 100 de meciuri jucate în Liga I, celelalte 46 fiind bifate pentru Concordia Chiajna.

Assist-ul 40 în Liga I pentru Eric

Brazilianul Eric de Oliveira a deblocat meciul cu Juventus oferind un assist perfect lui Cristian Ganea în min.12. A fost cea de-a 40-a pasă de gol a lui Eric în cele 182 de meciuri jucate în Liga I. Eric avea să înscrie și un gol în poarta bucureștenilor, în min.73, Juventus devenind cea de-a 24-a echipă din Liga I care încasează gol de la Eric!

Cristi Ganea implicat în toate cele trei goluri ale Viitorului

Internaționalul Cristi Ganea a făcut un meci excelent contra lui Juventus București, fiind implicat în toate cele trei goluri. Mutat pentru acest meci în linia mediană de managerul tehnic Gheorghe Hagi, Ganea a deschis scorul în min.12 și a oferit pasele de gol pentru Eric (min.73) și Mățan (min.78) la celelalte două reușite ale campionilor.

Alex Mățan, două goluri în două meciuri în Liga I

Juniorul Alexandru Mățan a fost introdus în joc în min.76, iar după doar două minute a înscris golul de 3-0. Alex Mățan deține un record de invidiat, având o medie de un gol pe meci în Liga I. Internaționalul de tineret al Viitorului a mai bifat un meci în prima ligă în ultima etapă din Play-Off-ul sezonului 2015/2016 (Dinamo - FC Viitorul 3-3, 6 mai 2016), când a evoluat 27 de minute și a înscris un gol.