Mărește poza

Superliga, etapa 10: Farul - Sepsi 2-1

22 septembrie 2024, 18:00

Victorie foarte importantă reușită de Farul în etapa a 10-a din Superligă, 2-0 cu Sepsi Sf. Gheorghe, după un meci foarte greu. Alibec a deschis scorul rapid, în min.12, din penalty, însă eliminarea lui Bălașa din min.30 (al doilea galben), a oferit oaspetilor șansa de a fi și mai periculoși la poarta Farului. Alibec a dublat însă avatanjul în min.54, tot din penalty, repetat după ce inițial Niczuly apărase șutul lui Grigoryan, a adus mai multă liniște pentru ultima parte a jocului. Oaspeții au redus din diferență în al doilea minut al prelungirilor. Un succes și de moral, prin care alb-albaștrii au urcat poziții importante în clasament, apropiindu-se de zona de play-off.

Farul Constanța - Sepsi Sf. Gheorghe 2-1 (1-0)

Au marcat: Alibec 12 și 52 (ambele penalty) / M.Coman 90+2

Cartonașe galbene: Bălașa 18 și 30, Vînă 34 / Sota 45, Niczuly 50

Cartonașe roșu: Bălașa 30 / El Sawy 76

Au evoluat - Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Bălașa, Gustavo, Ganea - Radaslavescu (84 N.Popescu), Dican (84 Cercel), Vînă (57 Vînă) - Rivaldinho (35 Dănuleasă), Alibec, Grigoryan (57 Nedelcu). Rezerve: Ducan - Buta, Casap, Doicaru, Cojocaru, Ciobanu, Stoian.

Sepsi Sf. Gheorghe (antrenor Valentin Suciu): Niczuly - Ciobotariu, Ninaj, Fl.Ștefan (70 M.Coman) - Oteliță (59 El Sawy), Alimi, Mino (46 Kallaku), Neskovic (46 Dumitrescu) - Oberlin (82 Drăghiceanu), Debeljuh, Matei. Rezerve: Gyenge - Bardea, Brelj, Haruț, Siger.

Au arbitrat: Szabolcs Kovacs (Carei - Satu Mare) - Alexandru Vodă (Satu Mare) și Ioan Corb (Satu Mare). Arbitru rezervă: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)

Arbitru VAR: Sebastian Colțescu (București)

Arbitru AVAR: Bogdan Dumitrache (București)

Observator arbitri: Liviu Ciubotariu (Galați)

Observator joc: Romulus Chihaia (București)