Liga Campionilor (feminin), finala tur 1 preliminar: Farul - Valerenga (Norvegia) 1-3

6 septembrie 2024, 17:00

După 4-0 cu Mitrovica (Kosovo) în primul meci din cadrul tueneului contând pentru turul 1 preliminar al Women's Champions League, Farul a întâlnit astăzi, în meci decisiv pentru calificarea în play-off-ul competiției, campioana Norvegiei, Valerenga.

Meciul disputat pe terenul Central al Academiei Hagi a adus în fața formației noastre o echipă mult mai puternică, mai experimentată mai ales în Champions League.

Farul a condus cu 1-0 după un gol spectaculos reușit de Bratu, a evoluat apoi cu o jucătoare în plus din min.30, dar, din păcate, parcă s-a speriat de o calificare putin scontată la începutul jocului. Norvegiencele au egalat la ultima fază a primei reprize, iar apoi au controlat, surprinzător ținând cont de jucătoarea în minus, repriza secundă, în care au mai înscris de două ori pentru un succes cu 3-1.

Farul Constanța - Valerenga Oslo 1-3 (1-1)

Au marcat: Bratu 15 / Thorsnes 45+1, Thomsen 49, Saevik 78

Cartonașe galbene: Iordăchiuși 53, Bratu 59 / Tvedten 53

Cartonaș roșu: Pettersen 30

Au evoluat - Farul (antrenori Dorel Zaharia și Raluca Simes): Onyango - Stancu, Bratu, Stanciu, Mango - Iordăchiuși, Bortan (86 Boycheva) - Țabur (55 Croitoru), Istrate (78 Bălăceanu), Chiper - Rus. Rezerve: Ganea, Voinescu - Dincă, Stoicescu, Băcanu, Cristea.

Valerenga (antrenor Nils Lexered): Enblom - Horte, Thorsnes, Pettersen - Thomsen, Vickius (46 Olsen), Bjelde, Tennebo (46 Heioarsdottir) - Godo (69 Brekken), Saevik (89 Espas), Tvedten (86 Arnesen). Rezerve: Grinde-Hansen - Kovacs, Enger, Klech.

Au arbitrat: Angelika Soeder (Germania) - Marina Bachmann (Germania) și Sandra Nigulis (Estonia). Arbitru rezervă: Reelika Turi (Estonia).