Mărește poza

Liga 1, play-out, etapa 4: Poli Iași - FC Viitorul 0-3

29 aprilie 2021, 16:25

Victorie extrem de importantă obținută de formația noastră în deplasare cu Poli Iași, scor 3-0, care oferă o importantă gură de oxigen în lupta pentru evitarea ultimelor poziții în clasament.

O partidă în care Viitorul a deschis scorul în min.7, din penalty, prin Ciobanu, reușită care a oferit multă încredere în continuare.

Același Ciobanu a dublat avantajul în min.22, tot din penalty, după ce Brănescu l-a faultat pe Tsoumou, iar soarta celor 3 puncte era tot mai clară.

Viitorul a irosit alte câteva ocazii foarte bune până la final, prin Boboc și mai ales Ganea, însă a mai punctat o singură dată, prin Jo Santos, în minutele de prelungire.

Poli Iași - FC Viitorul 0-3 (0-2)

Au marcat: Ciobanu 7 (penalty), 22 (penalty), Jo Santos 90+1

Cartonașe galbene: Brănescu 21, De Iriondo 25 / Dobrosavlevici 42, Ganea 59, Grădinaru 68, Matei 72, Babunski 76, Marquinhos 84

Au evoluat - Poli Iași (antrenor Nicolo Napoli): Brănescu - Onea, De Iriondo, Baxevanos, Bușu - Mihalache (61 Vega) - Platini, Vanzo, Passaglia, Stan (7 Popadiuc, 61 Mensah) - Duranovic. Rezerve: Brînză - F. Cristea, Gaitan, Flores, Zajmovic, Cană.

FC Viitorul Constanța (antrenor Cătălin Anghel): Cojocaru - Benzar (59 Grădinaru), Mladen, Dobrosavlevici (46 Grameni), Marquinhos - Matei (75 Buta), Artean, Boboc - Ganea 63 Jo Santos), Tsoumou, Ciobanu (75 Babunski). Rezerve: Căbuz - Dănuleasa, Andronache, Chițu.

Au arbitrat: Ionuț Coza (Cernica - Ilfov) - Ciprian Danșa (Satu Mare) și Imre Bucsi (Sf. Gheorghe - Covasna).