Mărește poza

Cupa României, grupa C, meci 2: Rapid - Farul 0-2

9 noiembrie 2022, 23:05

Victorie superbă a băieților noștri în meciul din deplasare cu Rapid, 2-0, care oferă mari șanse Farului pentru calificarea în faza următoare a Cupei României. Farul a început meciul din Giulești cu un jucător născut în 2006 (Sali), doi în 2005 (Borza și Mazilu), trei în 2003 (Sîrbu, Cojocaru și Andronache), în timp ce Alibec, Larie, Pitu, Torje nu s-au aflat nici măcar în lot. În plus, Nedelcu, Benzar și L. Munteanu au lipsit și ei, dar din motive medicale.

A fost și un meci al maturității pentru tinerii jucători ai Farului care au dovedit că merită pe deplin locul în lotul liderului la zi din Superligă.

După câteva oportunități la poarta lui Drăghia, Abdronache a fost faultat în careu în ultimul minut al primei reprize, iar Casap a transformat cu precizie de la 11m. Repriza secundă a consemnat debutul în tricoul Farului pentru Adrian Mazilu și Ionuț Cojocaru, iar primul avea să și stabilească scorul final în penultimul minut al prelungirilor !

Rapid - Farul 0-2 (0-1)

Au marcat: Casap 45+4 (penalty), Mazilu 90+6

Cartonașe galbene: Digandzic 77 / Doukoure 86

Au evoluat - Rapid (antrenor Adrian Mutu): Drăghia - Onea (79 Iordache), Săpunaru, Iacob, Fl. Ștefan - Kait, Crepulja, Ciobanu (46 Albu) - Pănoiu (67 Sefer), Dugandzic (79 Ioniță), Vojtus (56 Luckassen). Rezerve: Moldovan - Iordache, Grigore, Ignat, Ioniță, Marzouk.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (58 Mboko), Corinus, M. Popescu, Borza (58 Kiki) - Doukoure, Artean, Casap - Andronache (46 Mazilu), Moldoveanu (67 R. Ion), Sali (58 Cojocaru). Rezerve: Aioani - Grameni, Băluță, Morar.

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj Napoca) - Mircea Grigoriu (București) și Alexandru Cerei (Cluj Napoca). Arbitri rezervă: Horia Mladinovici (București)

Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București)

Arbitru AVAR: Radu Ghinguleac (București)

Observator arbitri: Eduard Dumitrescu (Pitești)

Observator joc: Aurel Ionescu (București)