Mărește poza

Cu șapte jucători sub 21 de ani, FC Viitorul a avut o posesie de 69% cu Astra Giurgiu !

5 mai 2018, 08:15
În partida cu Astra Giurgiu, din etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1, încheiată la egalitate, scor 1-1, FC Viitorul a avut pe teren numai puțin de șapte jucători sub 21 de ani ! Șase dintre aceștia, Virgil Ghiță (19 ani), Bradley de Nooijer (20 ani), Andrei Ciobanu (20 ani), Alexandru Cicâldău (20 ani), Ianis Hagi (19 ani) și Alexandru Mățan (18 ani), au intrat pe teren din primul minut, în timp ce Denis Drăguș (18 ani) a evoluat din minutul 46. Cu o astfel de echipă foarte tânără, FC Viitorul a reușit o posesie de 69 la sută (!), iar raportul șuturilor a fost de asemenea net în favoarea constănțenilor: 21-5 (7-1 la șuturi pe spațiul porții). Viitorul a avut de asemenea 23 de pase ofensive față de doar 5 ale adversarilor, a pasat de 688 de ori (268 de pase au avut giurgiuvenii) și a avut un procent de 86 la sută pase corecte !  În primul “11“ trimis pe teren de conducerea tehnică a formației constănțene s-au aflat șapte jucători crescuți la Academia Gheorghe Hagi (Ghiță, Ciobanu, Cicâldău, Vînă, Gavra, I. Hagi și Mățan), iar alți doi au intrat pe parcus (Hodorogea și Drăguș). În plus, pe banca de rezerve s-au mai aflat alți patru jucători crescuți la Academia Gheorghe Hagi, Buzbuchi, Casap, Căpușă și Dumitrescu, ultimii trei fiind născuți în 1998 ! Media de vârstă a echipei constănțene în acest meci cu Astra Giurgiu a fost de 21 de ani și 6 luni. De remarcat și faptul că în ultimele 45 de minute ale acestei partide cei trei jucători din ofensiva Viitorului au avut cel mult 19 ani: Ianis Hagi (19 ani), Alexandru Mățan (18 ani) și Denis Drăguș (18 ani), acesta din urmă înscriind și golul constănțenilor, primul pentru el în Liga 1.